×
×
Perçinin Civataya Kıyasla Avantajları

Perçinin Civataya Kıyasla Avantajları

Perçin ve civata montaj işleminde kullanılan iki önemli malzemedir. Bu iki malzemenin birbirine göre daha avantajlı ve dezavantajlı olma durumu söz konusudur. Eğer bir plak şeklinde malzeme daha büyük bir malzemeye monte edilecekse cıvata ve benzer ürünler kullanılır. İki malzemenin de plaka şeklinde olduğu durumlarda perçin daha avantajlı bir montaj malzemesi olarak kendini gösterir. Civatalar somun ile birlikte kullanılırken, perçin güçlü kavrama ve tutunma özelliği ile tek başına bağlantı sağlayabilmektedir. Civatalar diş ve somun yardımı ile tatbik edildiği alanda tutunma sağlar ve demontajı sözkonusu olurken, perçinler dişsiz ve yekpare tasarımı ile iki materyali birbire bağlar ve demontajı oldukça zordur.Perçinin cıvataya göre sağladığı avantajları şu başlıklar altında açıklayabiliriz:

Perçin daha hafif bir malzemedir:

Perçinler çelik, monel, alüminyum ve bakır gibi malzemelerden üretilir. Hafif olmanın getirdiği avantajlar perçin kullanımında önemli katkı sağlar.

Hızlı montaj imkânı sağlar:

Perçin tabancası kullanmak cıvata ve matkap kullanımına göre daha hızlı sonuç verir. İşletme proseslerini daha kısa sürelerde tutmak için perçin kullanmak daha olumlu sonuç yaratır.

Estetik bir görüntü sağlar:

Perçin kullanımı gerçekleştikten sonra montajı yapılan üründe daha estetik bir görüntü söz konusu olur. Vida kafalarının oluşturduğu olumsuz görüntüler perçin kullanımında ortaya çıkmaz.

Dar açılarda kolay montaj imkânı sağlar:

Matkapların belli bir ağırlığı olmakla beraber vidalama açısının her zaman daha geniş bir alan sağlaması gerekir. Perçin işlemi ise daha dar açılarda uygulanabilir.

Daha fazla alanda kullanılır:

Civata ahşap ve metal ürünlerde kullanılırken perçinler, metal, ahşap, plastik ve kumaş gibi malzemelerde güvenli şekilde kullanılır.

Daha uzun ömürlüdür:

Her iki kısımda direnç yaratan kafaya sahip olan perçinler tek kafalı cıvataya göre daha uzun ömürlü bir montaj imkânı sağlar.

Titreme ve sarsıntıya karşı daha dayanıklıdır:

Gerek malzeme gerekse de şekil avantajı ile perçinler kullanıldığı yerde daha uzun süre kalır. Böylece daha dayanıklı bir montajın ortaya çıkması söz konusu olur.

Daha ekonomiktir:

Perçinler gerek hafif olması gerekse de doğru ölçü boyutları ile daha uygun fiyatlı bir montaj malzemesidir. Toplu olarak kutu şeklinde yapılan alışverişler uygun fiyatların daha belirgin şekilde ortaya çıkmasına neden olur.

Daha sağlam bir montaj imkânı sağlar:

Vibrasyon durumlarında zorlamaya ve zamana bağlı olarak cıvatanın gevşeme şansı vardır. Oysa perçin daha dirençli olup gevşemeyen yapısı ile önemli avantaj sağlar.

Fabrikalarda montaj hatları genelde konveyörlerde yapılır ve bu durum çalışanlara ergonomik bir çalışma imkânı sağlar.

Hafif montaj makinaları, hafif malzemeler ve kolay kullanılan perçin yöntemi ile iş potansiyelinde önemli bir verimlilik görülür. Aynı zamanda uçaklar da başta olmak üzere uzay gemilerinde ve pek çok zırhlı araçlarda perçin teknolojisi kullanılmış ve güven vermiştir. Sabitleme ve sağlam duruş noktasında perçin cıvataya göre her zaman önde ve isabetli bir tercih olmuştur. Demonte işlemi konusunda da perçin sökücü malzemeler gelişmiş, bu sayede perçin yine uygun bir seçenek olarak kendini göstermiştir. Perçin kullanılarak yapılan montaj daha güvenilir ve garantili bir sonuç verir.